XI Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

7 czerwca 2019 roku, już po raz jedenasty, najsilniejsi wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych mieli okazję rywalizować w Rewalu o Puchar Starosty Powiatu Gryfickiego. Celem zawodów było przede wszystkim:
1 Propagowanie zdrowego stylu życia i uprawiania sportu przez młodzież,
2. Rozwój dyscypliny sportowej uprawianej w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych,
3. Ocena poziomu sportowego ośrodków,
4. Współzawodnictwo sportowe Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.
5. Wyłonienie mistrza (siłacza), MOW województwa zachodniopomorskiego,
6. Przygotowanie wychowanków do zawodów,
7. Wyrobienie w wychowankach postawy zdrowej rywalizacji, oraz przestrzegania zasad fair play.

Przy sprzyjającej pogodzie na starcie stanęły trzy drużyny: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łobżenicy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Babimoście oraz gospodarze-Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Rewalu. Sędziami zawodów byli: Grzegorz Szymański (współpracujący z nami od lat świetny polski sportowiec, który wraca do rywalizacji po walce z chorobą i od razu zajmuje drugie miejsce w Pucharze Polski Strongman w Gryficach) oraz Robert Kalinowski (wicemistrz świata, mistrz Polski, wielokrotny wicemistrz kraju, który karierę sportową łączy z występami na planie filmowym). Przy takiej obsadzie sędziowskiej mogliśmy być spokojni o poziom zawodów. Każda konkurencja rozpoczynała się od demonstracji prawidłowego jej wykonania. W tym roku wychowankowie rywalizowali w następujących konkurencjach:
– wyciskanie sztangi leżąc- sztanga o wadze 40 kilogramów wyciskana była przez każdego zawodnika z drużyny; liczyła się ilość powtórzeń jaką dany zawodnik wykonał. Następnie sumowaliśmy wynik trójki zawodników i tak powstał rezultat uzyskany przez drużynę. W wyciskaniu sztangi bezkonkurencyjni byli wychowankowie MOW im. Janusza Korczaka w Rewalu uzyskując wynik 137 powtórzeń, drugie miejsce zajął MOW Łobżenica z wynikiem 124 powtórzenia, trzeci był MOW Babimost-121 powtórzeń.
– gumowy koszmar- konkurencja polegająca na sześciokrotnym przetoczeniu opony ważącej 250 kilogramów. W tej konkurencji uczestniczyło czterech wychowanków z każdego ośrodka- pierwsza dwójka przetaczała oponę trzykrotnie w jedną stronę, kolejna dwójka przetaczała ją z powrotem. Liczył się łączny czas. Tę konkurencję ponownie wygrał Rewal uzyskując czas 23,86, drugie miejsce dla Łobżenicy z wynikiem 26 sekund, trzeci Babimost-26,32.
– zegar- zadaniem zawodnika jest podniesienie na przedramionach ciężaru z podłoża i pokonaniu z nim jak najdłuższego dystansu. Ciężar ma formę stalowej rury, zamocowanej jednym końcem przegubem do podestu opartego o podłoże. Zawodnik wykonuje marsz po okręgu, przenosząc wskazówkę ogromnego zegara. Konkurencję tą wygrał Babimost, drugi był Rewal, trzecia Łobżenica.
– waga płaczu- Zadaniem zawodnika jest utrzymanie ciężaru o wadze 2×5 kilogramów na wyprostowanych rękach, odchylonych od ciała o kąt około 90 stopni, w jak najdłuższym czasie. Startowało po 3 zawodników z każdego ośrodka i suma ich czasów wskazywała ogólny wynik drużyny. W tej konkurencji zawodnicy z Łobżenicy zdeklasowali przeciwników utrzymując ciężar dłużej o 55 sekund niż drugi Rewal. Trzeci był Babimost.
– spacer farmera- zadaniem zawodnika było przejście z dwoma walizkami, ważącymi po 55 kilogramów każda, jak najdłuższego dystansu. Suma trzech zawodników z danego ośrodka stanowiła wynik drużyny. Zwyciężyli wychowankowie z Łobżenicy, uzyskując łączny wynik 161 metrów, drugie miejsce zajął Rewal-147,5 metrów, a trzeci był Babimost- 127 metrów.
– przeciąganie busa na dystansie 20 metrów- konkurencja drużynowa- czterech wychowanków z każdego ośrodka miało za zadanie przeciągnięcie busa na dystansie 20 metrów. Ponownie w tej konkurencji zwyciężył Rewal wygrywając minimalnie z Babimostem oraz Łobżenicą.
Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że gospodarze nie byli tym razem gościnni i zwyciężyli w XI Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych o Puchar Starosty Powiatu Gryfickiego. Drugie miejsce zajęli wychowankowie z MOW w Łobżenicy, trzeci był MOW w Babimoście.
Wszyscy wychowankowie biorący udział w zawodach wykazali się niezwykłą ambicją, zaangażowaniem i sportowym duchem rywalizacji. Dziękujemy ośrodkom, które przyjęły zaproszenie i zjawiły się na zawodach. Dziękujemy naszym sponsorom, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie tej imprezy, w szczególności:
– Staroście Powiatu Gryfickiego panu Ryszardowi Chmielowiczowi,
– Santander Bank Polska S.A.,
– Dyrektorowi Oddziału Santander Bank Polska S.A. w Gryficach- Panu Sławomirowi Mądrawskiemu, — Panu Piotrowi Gładyszowi-PG Nieruchomości,
– Grzegorzowi Szymańskiemu,
-Robertowi Kalinowskiemu,
– Centrum Informacji Promocji Rekreacji Gminy Rewal, a w szczególności Kierownikowi Obiektu Sportowego w Rewalu-Panu Tomaszowi Lachawczakowi.
Dziękujemy wychowankom, wychowawcom, nauczycielom, publiczności i każdemu zaangażowanemu w to przedsięwzięcie. Do zobaczenia za rok!!!