W sobotę 26 września br. wychowankowie MOW Rewal brali udział w widowisku patriotycznym “Broni nie złożę, munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg” w 80-tą rocznicę śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego, legendarnego Hubala. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia “Nowa Kultura” i Nadleśnictwa Gryfice.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęła uroczysta parada konna, a zaraz po niej odbyła się Msza Święta sprawowana w intencji mjr Henryka Dobrzańskiego “Hubala”, jego żołnierzy a także leśników wspierających oddział.
Po nabożeństwie na terenie kościoła w Rybokartach Pani Anna Dobrzańska-Szulc krewna mjr Hubala, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice Wojciech Pietrzak, Poseł na Sejm RP Michał Jach i Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz wspólnymi siłami posadzili pamiątkowy dąb, który otrzymał imię “Hubal”
Głównym punktem uroczystości była rekonstrukcja historyczna poświęcona legendarnemu żołnierzowi. W przygotowanym widowisku historycznym kilkudziesięciu rekonstruktorów odtworzyło m.in. początek II wojny światowej i losy Hubala. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Kawaler Orderu Virtuti Militari. Po kampanii wrześniowej przedostał się ze swoimi żołnierzami na Kielecczyznę, gdzie kontynuował walkę z Niemcami.
Zginął pod Anielinem 30 kwietnia 1940 roku. – Mjr Hubal to jest dzisiaj nowy bohater. Młodzież szuka autorytetów, szuka swego guru, dlatego mjr Hubal jest wyjątkowo prawym przykładem takiego bohaterstwa.