28.09.2018r.zmarła łączniczka Danuta Rossman. Postać znana z „Kamieni na Szaniec”, łączniczka Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” zmarła w wieku 96 lat. W czasie zrywu była komendantką kobiet. 1 października tego roku miałaby 97 lat. Danuta Rossman, z domu Zdanowicz przyszła na świat 1 października w 1922 roku. W czasie wybuchu II wojny światowej była sanitariuszką w Obronie Warszawy. Działała w organizacji konspiracyjnej „Wawer”, a następnie Szarych Szeregach . Danuta Rossman ps. „Danka”, adiutantka Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, przyjaciółka Janka Bytnara i Alka Dawidowskiego.
Cześć Jej Pamięci
Od 1 sierpnia do 2 października- dnia w którym przed 74 laty zakończyło się powstanie warszawskie trwa akcja kartka do powstańca warszawskiego. Trzecia edycja kampanii „BohaterON – włącz historię”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przyznał, że akcja BohaterON „pozwala powiedzieć »dziękuję« powstańcom”.
Samorząd Wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu przyłączył się do akcji „Kartka dla powstańca” po zapoznaniu się z historią Powstania Warszawskiego i niektórych bohaterach takich jak Danuta Rossman, wychowankowie przygotowali kartki, które zostały wysłane do obecnie żyjących powstańców.
Według dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza akcja będzie procentować w przyszłości, ponieważ – jego zdaniem – „młode pokolenie poniesie dalej pamięć o tym czasie i bohaterstwie różnych ludzi, różnych środowisk”.