79 lat temu, 10 lutego 1940 r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której – wg danych NKWD – do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.
Dnia 28.02.2019r w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu o godz. 18.00 nasi wychowankowie uczestniczyli w wykładzie Jakuba Rybickiego pt. Syberia – nieludzka ziemia?. Tegoroczne spotkanie podczas Wieczornicy Sybirackiej poświęcone zostało historyczno – kulturowych zagadnieniom związanych z Syberią, szczególnie historii Polaków zsyłanych tam w XIX i XX wieku.
Pierwsze zsyłki Polaków sięgają drugiej połowy XVIII w., ale pierwszą masową falą zesłańców byli uczestnicy powstania styczniowego.
Czy słyszałeś o polskim powstaniu na Syberii? Czy wiesz, co stara cyganka przepowiedziała Piłsudskiemu, gdy mieszkał w kolonii księży (i skąd się wzięły jego słynne wąsy)? Dlaczego imię Jana Czerskiego nosi kilka gór, łańcuchów górskich i jedno miasto w Rosji? Jak wyglądały najsłynniejsze ucieczki z Sybiru? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek związanych z tą krainą, wzbogaconych o niesamowite fotografie i bogate osobiste doświadczenia autora poznaliśmy na spotkaniu.